× Motor Şanzıman Mekanik

uzun yol

10 yıl 11 ay önce #701 Yazan: mustafa1968
uzun yol, mustafa1968 tarafından oluşturuldu
Memlekete gideceğim;

Uzun yola gitmeden önce

ve

yolda seyir halindeyken

yapmam gerekenler hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 11 ay önce #702 Yazan: aqustic
aqustic tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Size tavsiyem
90km hızı geçmeyin.Hem kendin güvenliginiz hem de arabanın sağlıgı için
Yedek platin,gaz teli,debriyaj teli taşıyın
Aracı 150 km de bi dinlendirin.Dinlendirme esnasında 1-2 dakika araç rölantide çalışmalı.Sonrasında stop edip 3-4 dakika bekleyin
Ben bu şekilde 540 km uzaklıktaki memlekete 2 kez git gel yaptım." Gitme o araban yolda kalır"diyenlere kapak yaptım.Yolda sadece gaz teli koptu.Onu da hallettim.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

10 yıl 11 ay önce - 10 yıl 11 ay önce #707 Yazan: emu88
emu88 tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Ben de Haziranda antalya'dan Ankara'ya gideceğim. Yedek yağ ve hidrolik yağı, gaz ve debriyaj telleri, benzin hortumu ve platin götüreceğim. Hem de kocaman bir alet çantası ve pis giysiler. Ben de 80/90ı geçmemeye çalışacağım bir de benim motorum yeni rektife edildiği için ve sadece 600km yaptığı için çok hafif süreceğim. Senin motorun nasıl bir durumda bilmiyorum ama her zaman yedek parça ve aletler bulunsun arabanda.

Belki son anda kamyona koyup öyle giderim ama :P

10 yıl 11 ay önce #708 Yazan: VosVos
VosVos tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
İlla ki gaz veya benzin alacaksınızdır.Oradaki dinlenmeler yetiyor(wc,benzin derken 10dk yaklaşık) o yüzden ekstra durmanıza gerek yok.Hatta hiç durmasanız da sıkıntısız bir motor herhangi bir problem çıkarmaz :)

Şimdiden iyi yolculuklar.Bu arada size sitemizden gelen epostalar spam klasörüne düşmekte mynet'ten kaynaklanan sorundan bilginiz olsun :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: mustafa1968

10 yıl 10 ay önce #711 Yazan: emu88
Hmm evet ilk Vosvosları zaten uzun devamlı yol için yapılmıştı Alman otobanlarda. Motorun ayarları iyi yapıldıysa ve bakımlıysa sorunsuz gitmesi lazım.

10 yıl 10 ay önce #713 Yazan: mustafa1968
mustafa1968 tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Slm;

Aynen söylediğiniz gibi ihtiyaç gidermek için ve yakıt için durduk ekstra bir mola olmadı. beklentimin üzerinde geldim. 85/90 km/h ile yol aldım.

Yağ değişimini dün yaptım. Aksaray'daki parçacıyı aradım conta ve cıvata için var ama çok önemli değil dedi, bende çok vaktim olmadığı için kartel contası ve cıvatayı daha sonraya erteledim, ortadaki tahliyeden yaptık yağ boşaltımını, 15w40 yağ koyduk.

Normalde yağ eksiltmiyordu eksiltme var. Aracı beklettiğim yerde yağ olmuyordu şimdi var, altına bakınca kartel somunlarının üzerinde yağ damlacıkları görünüyor.

Sanırım conta ve somun yenilemesi yapmalıyım.

10 yıl 10 ay önce #715 Yazan: aqustic
aqustic tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Mustafa bey.
UStaların önerdigi yağ 20w 50 değil midir?Ben 20w 50 koydum.

Bir ilave daha ekleyim uzun yolla ilgili.
Uzun yıllar vosvos kullanan bir arkadaşım uzun yolda dinlendirme esnasında araçla durduktan sonra hemen stop edilirse silindir kapagının çatlayacagını bu nedenle 2-3 dakika rölantide çalıştıktan sonra 3-4 dakika dinlendirmemi önerdi.

10 yıl 10 ay önce - 10 yıl 10 ay önce #716 Yazan: İRİ
İRİ tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Yağ konusunda forumda detaylı bir başlık vardı. Oradan merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.
Uzun yol konusuna gelirsek, yola çıkmadan önce süpap, avans, yakıt ayarı, kayış, yağ seviyesi ve lastik havası gibi basit ama önemli ayarları yaptırdıktan sonra aslında yola çıkmaya hazır sayılırız. Yanımızda bulunması gerekenlere gelirsek; ingiliz anahtarı, musluk anahtarı veya dört kollu bijon anahtarı, ayarlı pense, pense, düz, yıldız tornavida, buji, yedek fren hidroliği ve motor yağı, yedek V kayış, far ampulü, taş sigorta, platin, yedek cep telefonu, yolun uzunluğuna göre battaniye, su, bozulmayacak türden yiyecek. Yedek gaz ve debriyaj telinin de bulunması tavsiye edilir. Değiştirilmeleri biraz meşakkatli olsa da en azından yakınlarda herhangi bir usta bulduğumuzda hayat kurtaracaktır.
Bir de vosvoslarımıza ampermetre veya voltmetre, yağ hararet ve basınç göstergeleri takabilirsek tansiyonunu ve nabzını sürekli gözlemleyebiliriz. Doğruluğu ve ömrü tartışılır ama ucuz yollusundan:

www.hepsiburada.com/liste/btcar-ya287-g2...6fh_refview%3dlister

www.hepsiburada.com/liste/carub-yag-gost...6fh_refview%3dlister

Seyir halinde 80-90km/s aralığından fazla şaşmazsak hem araçlarımızı amacına uygun şekilde kullanır geçtiğimiz yerlerden zevk alabiliriz hem de yakıt konusunda tasarruf etmiş oluruz. Şimdiden herkese dertsiz tasasız kilometreler...
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos, mustafa1968

10 yıl 10 ay önce #718 Yazan: VosVos
VosVos tarafından uzun yol konusunda yanıtlandı
Damlaya damlaya ciddi yağ eksiltmeleri oluyor :) En kısa zamanda kartel contanızı ve somunlarınızı lastikli somunla veye kapalı somunlar var onlarla değişitiriniz.

20w50 nin tercih edilmesinin en büyük sebebi kalın olup yağ basıncını yüksek tutması değildir.En büyük sebebi ucuz olmasıdır....

Yağ konusunu inceleyip aklınıza takılanları sorabilirsiniz ancak kural şu; ince yağ daha iyi yağlar.Ancak en iyi yağ hem ince hem yağlama basıncı yüksek olan yağdır...

10 yıl 10 ay önce #746 Yazan: emu88
Ben Pazar ya da Pazartesi günü Antalya'dan Ankara'ya gideceğim vosvosumla. Anadolunun ortasında arıza yapıp kalmamam için TurAssist aradım bilgi almak için. Yıllık bir üyelik ücreti ödedikten sonra, eğer gerekirse çekme araç ya da yol kenarı tamir isteyebilirim diye düşünmüştüm ama TurAssisti arayınca 'üyelik servisimiz yok' dediler, 'tüm illerde çekme aracımız var, yol kenarında kalırsanız merkezi numara (0212 315 01 42) arayıp ve yerinizi söyleyip size en yakın çekme servis için ücreti KM'ye göre hesaplanıp size söylenir' dedi.

Çok pahalı olabilir ama bilmiyorum ortalama ne kadar, bilen var mı?

Keşke yıllık üyelik seçenek olsaydı.

Geliştiren: Kunena forum