× Motor Şanzıman Mekanik

Genel bakım

10 yıl 4 ay önce #1185 Yazan: özgün
bakım, özgün tarafından oluşturuldu
Herkese merhabalaar,
Arkadaslar birkac sorum olacak, oncelikle vosumun sanzıman yagını nereden tazeleyebilirim,2. Olarak hava filtresni nasıl temizleyebilirim icerisindeki yagi kac numara koymalıyım.kendim garajimda bu tur baska ne bakımlar yapabilirim.Tesekkurleeer

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 4 ay önce #1188 Yazan: VosVos
VosVos tarafından bakım konusunda yanıtlandı
Şanzıman yağınızı aslında benzinliklerde ücretsiz yağ değiştirenlere değiştirtebilirsiniz.2 adet tıpası var.Birisi yan şanzımanın tam altında diğeri ise şanzımanın yanında tam ortada bulunmakta.Öncelikle alttaki tıpayı açıp içindeki yağı boşaltıyorsunuz,tıpanın ucu mıknatıs özellikli oraya biriken metal parçalarını topluyorsunuz...Daha sonra alt tıpayı kapatıp yandaki tıpayı açıyorsunuz.Buradan yağ konuluyor ancak dökmek mümkün olmadığı için pompa tarzı birşeyle koymanız gerekmekte.En güzeli bir benzinlikte değiştirtmeniz.Yağ olarak 80 yada 80/90 numara şanzıman yağı koydurcaksınız.Ortalama 2.5 litre alıyor yan tıpayı taşana kadar dolduruyorsunuz.Fabrika verilerinde mil-L-2105 özellikli sülfür-fosfor katkılı hypoid GL4 yağ öneriyorlar ancak günümüzde maalesef çevreye verdiği zararlardan dolayı bu yağ bulunmuyor.GL5 olan 80/90 yağ koyabilirsiniz.Şu işinizi görebilir;
www.yagpazarlama.com/product.php?id_product=153

Hava filtresinde ki yağ motora koyduğunuz yağ ile aynı olabilir.Motora koyacağınız yağdan geri kalanını filtreye koyarsınız.Temizlemek için içindeki yağı boşaltıp benzin yada tiner ile içini silebilir,kurulayıp yağ ekleyerek kullanabilirsiniz.Yada kağıt filtreli bir hava filtresine geçiş yapabilirsiniz...
Bakım olarak bujileri değiştirebilirsiniz sibop ayarı yapabilirsiniz garajda motor bile yapabilirsiniz bu tamamen size bağlı birşey :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: özgün

10 yıl 4 ay önce - 10 yıl 4 ay önce #1190 Yazan: özgün
özgün tarafından bakım konusunda yanıtlandı
Sevgili admın her zamanki gibi ilginize tesekkür ederim.Motordan cok fazla anlamam ancak tarif edilirse elimden gelir.Sibop ayarı nasıl yapılır.bir de hava filtresinin içerisindeki yag cok da fazla değil.ne kadar fazla olursa o kadar iyi midir? Karbüratörün de temizlenmesi gerek kendim ugrasıyım diyorum ama geri toplayamamaktan korkuyorum :)

10 yıl 4 ay önce #1191 Yazan: VosVos
VosVos tarafından bakım konusunda yanıtlandı
Ne demek yardım etmek için burdayız teşekkür etmenize gerek yok :) Hava filtresinin içinde bir kırmızı çizgi olacak yağı döktüğünüzde görürsünüz oraya kadar doldurmanız gerekiyor.Fazla koymanızın bir avantajı yok dezavantaj olarak akabilir.Sibop ayarı karbüratör ayarı gibi ayarları anlatmak yerine video şeklinde paylaşmayı düşünüyoruz zira yazarak hem anlatması zor hemde sizin uygulmanız...En kısa zamanda çekimleri tamamlayacağız :)

10 yıl 4 ay önce #1192 Yazan: özgün
özgün tarafından bakım konusunda yanıtlandı
Oo süpersiniz kabüratör temizliğini de bekliyorum yalnız

10 yıl 4 ay önce #1202 Yazan: Sarıçınar
Sarıçınar tarafından bakım konusunda yanıtlandı
Admin neyin nasıl yapılacağını yazmış gayet iyi :)

Şunu bilmekte fayda var Buji değiştirken veya subap ayarı yaparken motorun mutlaka soğuk olması gerektiğini unutmayalım.

Geliştiren: Kunena forum