× Motor Şanzıman Mekanik

karbüratör ayarı yardım.. acil

10 yıl 6 ay önce #1008 Yazan: Mecit
karbüratör ayarı yardım.. acil, Mecit tarafından oluşturuldu
herkese merhabalar arkadaslar biri karbüratör ayarı hakkında bilgi verebilirmi soldaki 2 vide ne hangisi ne işe yarıyo arabam tam gazda çekmiyo bana bogulma hissi veriyo benzin çok atıyo gibi hissediyorum nası yapabilirim ve vidaların işlevleri nelerdir teşekkürler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 6 ay önce #1011 Yazan: VosVos
VosVos tarafından karbüratör ayarı yardım.. acil konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Aramıza hoşgeldiniz.
Karbüratör modeliniz nedir? Dediğiniz sorunun bir çok sebebi olabilir.Karbüratörün bakımları yapılması gerekir.Bununla ilgili bir video hazırlayacağız ancak motor yapmaktan daha karışık bir işlem :)

Hava filtresini sökün.Aracınız çalışmıyorken karbüratörün solundaki kelebeği açan gaz telinin bağlı olduğu kolu kendinize doğru çekip karbüratörün üstünden bakın.Oradan benzin atması gerekir aşağıya doğru.Atmıyor ise işeme memesi dediğimiz meme(yatık meme) tıkalıdır yada sağ taraftaki diyaframda sıkıntı vardır.

Soldaki iki vida ise hava ve hava/yakıt ayar vidasıdır(her karbüratörde bulunmaz).Sıfırdan ayar yapmak isterseniz(risklidir ayar tutmayabilir) iki vidayıda sağa doğru(kapatma konumu) çevirin.Sonuna kadar sıkın.Daha sonra küçük olan(hava/yakıt) vidasını 2-2.5 tur döndürüp marşa basın.Rölantide durmuyor ise büyük vida(hava)yı yarım tur yarım tur açarak rölantide duracak şekilde ayarlayın.Bu şekilde düzgün bir ayar elde edersiniz ancak yaklaşık 40 yaşında olan bu karbüratörler bu ayarları tumayabiliyor(her hangi bir yerden hava alabilir,bir yeri tıkalı olabilir).O yüzden biz bunu en güzeli ustaya ayarlatmanızda yada sanayide bir karbüratörcüye bilgisayarla ayarlatmanızı öneririz.

Aldığınızdan beri bu sorun var ise,içinde ana meme yada hava memesi diye tabir ettiğimiz benzinin geçtiği memeler vardır.Bunlar haddinden küçük yada büyük takıldı ise bu problemi çıkartır.

Bunun dışında sübap,avans,platin,buji,bobin den de kaynaklanabilir.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: İRİ, Bedevixus

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena forum