× Motor Şanzıman Mekanik

LPG'de tekleme yapıyor

10 yıl 6 ay önce #953 Yazan: mustafa1968
LPG'de tekleme yapıyor, mustafa1968 tarafından oluşturuldu
LPG'de tekleme yapıyor bujilerden olabilir dedi bi arkadaş

nasıl söküp temizleyeyim

ayrıca başka neden olabilir

benzinde çok az tekledi sorunsuz devam ettim

biraz zorlamıştım bir gün önce LPG de biraz daha sakin kullanmak gerekiyor galiba

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 6 ay önce #954 Yazan: VosVos
VosVos tarafından LPG'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
Açıkcası biraz zorladı iseniz ve hararet yaptı ise motor,sibop sıkmış olabilir.Sibop ayarı yapmalısınız öncelikle başka hiçbirşeye dokunmadan.Yaparken zaten anlaşılır sıkı olup olmadığı.Yaptıktan sonra kontrol edin düzelme var mı?
Yok ise meksefe,platin kontrol etmeniz lazım.Bunlarda tamam ise lpg ayar vanası bazen kapanabiliyor.LPG ayarı yapılır.

Aklıma gelenler bunlar ancak büyük ihtimal sibop sıktı.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: mustafa1968

10 yıl 6 ay önce - 10 yıl 6 ay önce #955 Yazan: mustafa1968
mustafa1968 tarafından LPG'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
sorun subap ayarı olabilir ama malesef nasıl yapacağımı bilmiyorum :(

video bulamadım yazılı olarak anlatılmış ama tam olarak anlayamadım yanlış birşey yapmak istemiyorum,

bununla ilgili video yada basit bir anlatım bulabilir miyim.

subab kapaklarını açtık birşekilde "sente ile boşlukları kontrol et" demiş ama sente ne :huh: nekadar boşluk olacak,

anlatımlar hiç bilmeyenler için çok açıklayıcı değil... :(

10 yıl 6 ay önce #956 Yazan: VosVos
Subap ayarı aslında çok basit bir işlem,ancak karıştırıldığı takdirde vosvosun çalışmamasına sebep olabilir :) Tabi ki düzeltilebilecek birşey.

Açıkcası bunun için bir video çekmemiz gerekir.2 tane subap contasına(mantar) , sentil ,13-21 anahtar ve bir düz tornavidaya ihtiyacınız olacak.Yazılı olarak zamanında anlatılan bir veri var;

Vosvos Subap Ayarı

Subap ayarları motorun performansı ve düzenli çalışması üzerinde önemli bir rol oynar. Subap ayarı bol olan bir motor sesli çalışır, bunun aksi sıkı olursa subap yakar. Her iki durumda ise performans kaybı olur. Aşağıdaki adımları takip ederek sizde kolayca, vosvos'unuzun subap ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz.

Subap ayarlamasında dikkat edeceğiniz en önemli nokta, motorun mutlaka soğuk olmasıdır. Vosvos motorunun subap ayarları motor soğuk iken yapılır.

1. Her iki subap kapağını ve çevresini iyice temizleyin.

2. Subap kapağını tutan yaylı tel ile kapak arasına, orta yerinden bir tornavida geçirerek, aşağıya doğru bastırıp açınız.

3. Buji kablolarını, doğru olarak tekrar yerine takabilmeniz için işaretleyip sökünüz.

4. Motoru kolayca elle döndürebilmeniz için bujileri sökünüz.

5. Hangi silindirin kaç numara oldğuna dikkat ediniz. Silindir soğutma tenekelerinin üzerinde, silindir numaraları yazılıdır. Vosvos 'un (arabanın değil) arkasından motora baktığınız vaziyette, sağ ön taraftaki 1 No.lu silindir, sağ arka taraftaki 2 No.lu silindir, sol ön tarafta 3 No.lu silindir ve sol arka tarafta ise 4 No.lu silindir yer alır. Burada ön ve arka Vosvos'un ön ve arka tarafını belirtmektedir.

6. Distribitör kapağının iki yanındaki yaylı klipsleri bir tornavida yardımı ile açarak kapağı çıkarınız.

7. 21 mm'lik bir anahtar kullanarak, Generatör-Dinamo kasnak vidasından veya elle kayışı kullanarak, tevzi makarası 1 No.lu buji kablosunu gösterene kadar, motoru döndürünüz. Bu durumda distiribütör çemberinde, tevzi makarası ile ayni hizada olması gereken, küçük çizgi halinde bir yarık vardır (Resim 1).

8. Krank şaft kasnağının üzerindeki yarıklara bakınız Eğer yarık bir tane ise, en üstte ve iki motor bloğunun birleştiği çizgi ile ayni hizada olması lazım. Eğer iki tane yarık varsa, her ikiside çizginin hafif sağında olması lazım (Resim 1).

9. Şimdi bu vaziyette 1 N.lu silindirin eksz ve emme subapları ile rocker arm,lar arasındak boşluk kontrol edilip gerekiyorsa ayarlanabilir. Her iki subap içinde bu boşluk motor soğuk iken 0.006 inç (0.15 mm) olmalıdır.

10. Eğer değilse, rocker arm üzerindeki somunu gevşeterek sente (feeler gauge) yi aradaki boşluğa yerleştirip ayar vidasını sıkınız.Sente ileri geri hareket ettirildiğinde, sıkışmadan aradaki boşlukta hareket etmesi lazım.

11. Şimdi senteyi çıkarınız, ayar vidasını bir tornavida ile sabitleyip üzerindeki kilitleme somununu sıkınız. Boşluğu tekrar kontrol ediniz, eğer doğru değilse işlemi tekrarlayınız (Resim 2).

12. 1 No.lu silindirin subap ayarları doğru olarak yapıldıktan sonra, tevzi makarası 90 derecelik bir dönüş yapana kadar motoru saat yönü aksinde döndürünüz. Motor 180 derecelik bir dönüş yapmış ve kasnak üzerindeki zamanlama işareti en alta gelmiştir.

13. 2 No.lu silindir subaplarını kontrol edip gerekirse ayarlayınız.

14. Yine motoru saat yönü aksine 180 derece döndürünüz. Kasnak üzerindeki zamanlama işareti en üste gelmiş ve tevzi makarası 90 derecelik bir dönüş yapmıştır. Şimdi 3 No.lu silindir subaplarını kontrol edip ayarlayınız.

15. Yine motoru ayni yönde 180 derece döndürerek 4 No.lu silindire geçiniz.

16. İşlem tamamlandıktan sonra yeni contalar kullanarak subap kapaklarını yerine takınız. Contaların her iki yüzeyinede biraz gres yağı sürmek, yağ sızdırma olasılığını azaltacaktır.

Resim 1: Tevzi makarası distribütör üzerindeki çizgi ile ayni hizada. Krank şaft kasnağı üzerindeki zamanlama yarığına dikkat ediniz.

Resim 2: Sente kullanarak subap boşluklarının kontrol edilip ayarlanması

İngilizce olarak güzel bir anlatım var;

ateşleme sistemine göre gidiyorsunuz. 1-4-3-2 şeklinde ateşlerken 1 numarayı ayarladıktan sonra motoru ters döndürerek 2 numaralı ateşlmeyi yapmış oluyoruz yani 1-2-3-4 şeklinde sırayla takip edip egzost ve emme sübaplarını ayarlıyorsunuz.

Buji kablolarını yenilemek isterseniz ise ford taunus buji kablosu almanızı tavsiye ederim.Amerikan malı ve ucuz.
Bu sıralar site ile uğraşmaktan göremedim kusura bakmayın cevap biraz geç oldu.Video da çekeriz bu konu için.

10 yıl 6 ay önce #957 Yazan: mustafa1968
mustafa1968 tarafından LPG'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
Çok güzel bir video en azından olayın mantığını anlamış olduk. :)

Tabi Türkçe olsa daha iyi olur.

Çok teşekkür ediyorum...

En kısa zamanda ayarlamayı deneyecem.

Tabi önce sente (feeler gauge) almam gerekiyor sanırım.

Buji kablosu öneriniz içinde ayrıca teşekkürler.

10 yıl 6 ay önce #958 Yazan: VosVos
Evet sente,sentil önemli.Ustaların bazıları kullanmadan yapıyor oda sentildeki değer kadar(15benzin,20lpg için öneriliyor.Fabrika değeri 15) boşluk bıraktığınızda elinizle boşluğu kontrol ettiğinizde belli bir ses çıkartır yılların tecrübesi ile sentil kullanmadan bu boşluğu ayarlayabiliyorlar.

Platin ayarını da merak ediyordunuz.Sentile burada da ihtiyacınız olacak o yüzden bir tane edinmeye bakın.

10 yıl 5 ay önce #1047 Yazan: Akkuş
Akkuş tarafından LPG\'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
Ben Lpg Sorununu henüz çözebilmiş değilim o yüzden benzinde kullanıyorum ama Bendede aynı sorun var birden basınca belli bi devirden sonra her vites geçişinde yapıyor teklemeyi. Ama seri vites attığımda gidişinde herhangi bir problem yok.

10 yıl 5 ay önce #1051 Yazan: VosVos
VosVos tarafından LPG\\\'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı

\Akkuş\ Yazan:: Ben Lpg Sorununu henüz çözebilmiş değilim o yüzden benzinde kullanıyorum ama Bendede aynı sorun var birden basınca belli bi devirden sonra her vites geçişinde yapıyor teklemeyi. Ama seri vites attığımda gidişinde herhangi bir problem yok.

Benzinde bu sorun yok mu? Bobinden olabilme ihtimali yüksek

10 yıl 5 ay önce #1053 Yazan: Akkuş
Akkuş tarafından LPG\'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
benzinde de aynı problem var. Lpg de kullanamama sebebim lpg beyninin donmasından dolayı. Bobıne ne yapmak gerekiyor o teklemeyi giderebilmek için.

10 yıl 5 ay önce #1054 Yazan: VosVos
VosVos tarafından LPG\\\'de tekleme yapıyor konusunda yanıtlandı
Değiştirmeden anlaşılmaz.Öncelikle benzinde düzgün çalışmasını sağlamanız gerekiyor bir çok sebebi olabilir...Bujiler de sıkıntı olabilir yada kablolarında

Geliştiren: Kunena forum