× Motor Şanzıman Mekanik

Yağ Basıncı Düşüklüğü

10 yıl 9 ay önce - 10 yıl 9 ay önce #764 Yazan: İRİ
Yağ Basıncı Düşüklüğü, İRİ tarafından oluşturuldu
Yağ basıncı 93 santigrat derecede 90 km/s hızda 20 psi civarı. Kullanılan yağ 20W-50. Biraz düşük değil mi? Göstergeler VDO ve yeni. Aklıma ilk yağ pompasını değiştirmek geldi? Yağ pompası olarak da Jopex ve Meyle mevcut Türkiye piyasasında. Hangisi tercih edilmeli? Başka nerelere bakmalıyım?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 9 ay önce #765 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Yağ Basıncı Düşüklüğü konusunda yanıtlandı
Evet düşük gözüküyor.Rolanti'de durum nedir peki? Yağ basınç müşirini nereye taktınız? Bir linki teknik detayları var mı...Yani gösterge ile uyumlumu.

Herşey tamam ise...Aynı yol-km değerlerinde yağınızı 15w40 ile değiştirip deneyebilirmisiniz?

Öncelikle motordaki egzantriği bilmeniz gerekiyor.Buna göre yağ pompasının mm cinsinden dişlileri var.21mm düz egzantriklerde 26mm çukur egzantriklerde kullanılan yağ pompası mevcut.Eğer düz ise egzantrik bunu çukur ile değiştirmeniz gerekiyor büyük pompa takmak için buda motorun dağıtılması anlamına geliyor.Birde 30mm 32mm sonradan üretilmiş pompalar mevcut.Bunlarıda kullanabilirsiniz jopex parçası getiren bir parçacı bu 30mm pompayı getirebilir.Hatta yağ filtresi olan pompalar var bununlada yağınızı en verimli halde kullanıp siyah yağ derdinden kurtulmuş olursunuz.Ancak bazı yerlerde uygun filtre kullanılmadığında yağ basıncı düştüğü söyleniyor ancak 30mm de sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bunun dışında kartel filtresini yenisi ile değiştirin.Yenisini aldığınızda orta kısmını yağ borusu(motorun içinde kartel filtresinin içine girer) tam olarak ağzına değmediğine emin olun.Yağ alma miktarı azalacaktır...

Ek dosyalar:

10 yıl 8 ay önce #769 Yazan: İRİ
İRİ tarafından Yağ Basıncı Düşüklüğü konusunda yanıtlandı
Linklerini şu anda kişisel bilgisayarımdan yazmadığım için atamayacağım ama göstergeler de müşirler de VDO.

Rölantide de 90 santigrat derece civarlarında yağ basınç lambası yanıyor lakin rölantim biraz düşük. O da ampermetreden anlaşılıyor. Kısa farlar açıkken rölantide şarj yetersiz ve aküden yemeye başlıyor.

Başta 15W-40 vardı. Basıncı düşük görünce değiştirdim fakat değerler yine aynı.

Açıkçası egzantriğin türünü bilemiyorum fakat '72 1302'liyim.

Filtreli pompa tiplerine biraz baktım, Empi'nin var. Türkiye'de bulunmuyor, yurtdışından maliyeti 400 TL civarına geliyor ama en önemlisi standart egzoza takılmıyor sanırım.

Perşembe günü Bus Buluşması için yola çıkmadan önce yağ pompamı yeni bir Meyle ile değiştirmek planım. Tavsiyeniz üzerine bulabilirsem karter filtresini de değiştireceğim.

10 yıl 8 ay önce #770 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Yağ Basıncı Düşüklüğü konusunda yanıtlandı
Rölanti ne durumda? Kaç rpm'de çalıştığını tespit edebilirsiniz...800-900 arası bir değer uygun olur yağ basıncı için

10 yıl 8 ay önce #773 Yazan: İRİ
İRİ tarafından Yağ Basıncı Düşüklüğü konusunda yanıtlandı
Henüz devir saatim yok, o yüzden rölanti için kesin bir şey diyemeyeceğim.

Geliştiren: Kunena forum