× Elektrik Sistemi

Vosvos çalışmıyor neden?

9 yıl 11 ay önce #1504 Yazan: aqustic
Vosvos çalışmıyor neden?, aqustic tarafından oluşturuldu
Arkadaşlar bundan 8 ay önce elektronik ateşlemeye geçtim ve aracımı alalı da 15 ay oldu..
15 ay düzenli bakımlarını yaptırdım uzun yola da gittim ve benı şükürler olsun hiç yolda bırakmadı.
Geçen hafta arabamı bulundugum şehirde bırakıp trenle memlekete gittim..Aracım 1 hafta yattı burda.
Döndügümde baktım ki marş basıyor ama arabam çalışmıyor.
Aracımı 1 yıldır devamlı LPG de kullanıyorum.Benzin hortumları değişecegi için şimdiye kadar benzinde hiç kullanmadım.Sorun lpg sisteminden degil.
Defalarca marşa bastıktan sonra en son bir arkadaşım distrübütör kapagının ortasındaki kabloyu marş esnasında şaseye degdirmemi söyledi.Bunu da tabi o an ögrendim ve bir arkadaşımı bulup marşa bastırdım o sırada bobinden distrübütöre gelen kablodan kıvılcım çıkmadıgını gördüm...Gelelim yaptıklarıma...
Önce aküyü iyi bir şarj ettim.
Yedek beyin taktım sonuç yine aynı
Acaba sorun bobinde mi diyerek Platinli sistemde kullanılan silindir şeklindeki bobini taktım araç yine çalışmadı.
Bobinin artı ucuna elektrik geliyor kontrol lambasıyla ölçtüm...
Sorunun distrübütörden olma ihtimali nedir?Bir arkadaşım distrübütörden başka bir nedeni olamaz o zaman diyor.
Başka bir arkadaşım ise distrübütörden asla olamaz distrübütörden olamayacagını distrübütörün bujilere dagıtım yaptıgını ve distrübütör kapagının ortasındaki kablo sökülüp kıvılcım yapmıyorsa sorun bobin veya beyinde diyor...
Bir başka ihtimal ise diyelim ki beyin bozuldu.Yedek beyni hiç kullanmadım denemedim ama yedek beyin belki bozuk.İkisinide aynı yerden almıştım.
Şu durumda ne yapmam gerekli?
Şimdi sıfır distrübütör alsam çalışmazsa boşu boşuna almış olcam.Aracı günlük kullanmıyorum ama aracım işyerimin otoparkında yatıyor şu an

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

9 yıl 11 ay önce #1505 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Vosvos çalışmıyor neden? konusunda yanıtlandı
Yedek beyin de arızalı olabilir düşük bir ihtimal.Ancak eski sistem elinizde ise eski sistemi takıp deneyin.Ateşleme var ise Gazda çalışmayabilir yanınıza benzin alın karbüratörden çok az(şişeye aldıysanız 1-2 kapak yeterli) döküp tekrar deneyin.Sorun beyinde olabilir sıfır alınan beyinler bile arızalı çıkabiliyor.

9 yıl 11 ay önce #1506 Yazan: aqustic
aqustic tarafından Vosvos çalışmıyor neden? konusunda yanıtlandı
Eski sistem elimde var.Eski sistemi burda tamirci bulup taktırcam ama hala tereddüteyim.
Ateşleme hiçbir şekilde yok araçta.dist.kapagının ortasındaki kabloyu çıkarttıgımda marş esnasında kıvılcım atmıyor.
Benım asıl merak ettigim ateşleme yoksa distrübütörden olma ihtimali varmı?Distrübütör içindeki manyetik bobin bozuksa ateşleme yapmayabilir mi?

9 yıl 11 ay önce #1514 Yazan: VosVos
Açıkcası şundan yada şundan demek sizi yanlış yönlendirir.Eski sistemi sizde takabilirsiniz aslında çok basit.

9 yıl 11 ay önce #1515 Yazan: aqustic
aqustic tarafından Vosvos çalışmıyor neden? konusunda yanıtlandı
Hocam sorunu hallettim cumartesi günü..
Aracımı çekiciyle sanayiye götürüp eski düzene çevirmeyi düşünüyordum..Çekici numarası buldum birinden.
Soketlerden birinin(beyne giden şase kablosu olması lazım) sanki iyi oturmadıgını paslandıgını oksitlendigini farkettim ve birkaç soketi de değiştirdim.
Direksiyon koltuguna geçtim ve marşa basmamla tarif edilmez mutlulugu bir kez daha yaşadım.Araba tek marşta çalıştı..
Araba sanki ben memlekete trenle gittigim için bana bir süre küstü sonra barıştık çalıştı:)
Sonuç itibariyle beyinler bobinler hepsi saglam.Az kalsın sağlam sistemi bozup platinli sisteme geçip bir sürü masraf edecektim...

Burdan çıkarılacak asıl sonuç ise az-çok elektrikten kablodan soket değiştirmekten anlamak gerekiyor.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

9 yıl 11 ay önce #1516 Yazan: VosVos
Geçmiş olsun çözülmesine sevindim.Ben yedek olarak bagajımda eski sistemi(distribütör-bobin) tutuyorum.Yedek olarakta elektronik ateşleme beyni bagajda :)

Geliştiren: Kunena forum