×
Vosvos Forum

Vosvoslar hakkında bilgi paylaşımı yapabileceğimiz vosvos forumu.

× Elektrik Sistemi

Düz dinamo mu Alternator mü?

6 yıl 10 ay önce - 6 yıl 10 ay önce #179 yazan VosVos

Merhaba arkadaşlar,
En büyük karşılaştığınız sorunlardan biridir sarj konusu genel olarak.Ustalar düz dinamoları değiştirmek için genellikle size öneride bulunurlar.Aralarında ki farklar ise şu şekilde.

Alternatör ile düz dinamo ikisinin de iyi ve kötü tarafları var.

Düz dinamo rölantide yeterli akım üretemez, mesela farlar açıkken rölantide aküden yer, akünüz zayıf ise ve farlar açık ağır trafikte kullanırsanız stop ettiğinizde marş basacak kadar akım vermeyebilir akü. Motor devri 1200 devre geldiğinde hem farlara yeter hem aküyü şarja alır. Kendi vosvosumda da düz dinamo var, far, arka cam buğu çözücü fanı, salyangoz fan, radyo açık halde aküm şarj oluyor motor 1600 devri bulduğunda. Ancak bunlar açıkken sis farlarını da açarsam aküden yemeye başlıyor, sis farı açıksa salyangozu kapatınca yine akü şarja başlıyor. Düz dinamonun kapasitesi bu kadar, 30A yani 360Watt üretir.

Bobin, karbüratör tesisatı --> 35 watt
Park Lambaları --> 36 watt
Kısa Farlar --> 110 watt
Salyangoz --> 80 watt
Arka cam fanı --> 100 watt
Sis Farı --> 130 watt


Alternatör daha modern bir sistem olduğu için rölantide farlar açık olsa bile aküyü şarj ediyor, trafikte aküden yeme durumu yok. 50A yani 600 watt çıkış veriyor bu yüzden aksesuarları aynı anda açtığınızda aküden yeme riski daha az. Ancak alternatörler düz dinamoya göre daha sık arıza yapıyor gördüğüm kadarı ile. Diyotları yanabiliyor, konjektörü arıza yapabiliyor, şarj lambası geceleri kısık olarak yanarak tedirgin edebiliyor. Bir de alternatörün ilk şarja başlaması için şarj lambasından geçen akımın alternatöre iletilmesi gerekiyor. Şarj lambasının ampulü patlarsa veya bitik akü ile araba vurdurularak çalıştırılırsa alternatörün şarj etmesi mümkün değil. Düz dinamo her koşulda şarj eder, akü boş da olsa, şarj lambası ampulü patlak da olsa şarj eder her şekilde, kolay kolay da arıza yapmaz, sadece kömürleri çabuk biter, bir çift kömür de 5-10TL ve 5 dakikada değiştirilir.

Bu şekilde ikisinin de iyi ve kötü yanı var.

Not: Yavuz Sevgili tarafından düzenlenmiştir.

Ekler:
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: onursiba

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 ay önce #438 yazan heartache

peki yeni nesil altermatör takma olasılığı nedir uyum sağlarmı ne gibi artı ne gibi eksi yönleri olur..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 ay önce #439 yazan VosVos

Resimde görünen alternatör aslında yeni nesil :) Sadece yeni üretilen şarj dinamoları daha fazla amper üretmekte.Şarjınız yetmiyorsa(Çift akü,tesisat vb.) ekstra bir alternatör takabilirsiniz.Vosvos için 75amper üreten şarj dinamosu görmüştüm katalogda.Ancak farklı araçlar için üretilen şarj dinamosu davlumbaza direk uyum sağlayamaz.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 ay önce #450 yazan aqustic

Admin bey
Ben geçenlerde uzun yola gittim.
Yolda çok kısa süreligine 2 defa şu kadranda altında "G" harfi yazan kırmızı ışık kısık bir şekılde yandı ve sonrasında tamamen söndü.Şu an ise hiçbir problem yok.Anladıgım kadarıyla konu bununla ilgili ve bunun nedeni nedir?Ve bir tehlikesi var mıdır?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 ay önce #451 yazan VosVos

Öncelikle G ve Oil yazan yerler doğru bağlanmışmı onu kontol edin.Bunu şu şekilde yapacaksınız kontağı açıp motor bölümüne geçin.Sol alt tarafta yağ müşürü bulunur,distribütörün hemen altında.Ona giren kabloyu çıkartın ve oil yazan yer söndümü bakın.Eğer doğruysa bağlantılar sorun yok.Ancak yanlış bağlanmış ise kilometre saatini söküp kabloların yerini değiştirin.

Eğer doğru ise ve G ışığı kısa süreli yandı ise bir temassızlık olmuş olabilir.Alternatör ise sarjın üstündeki kabloları kontrol ediniz.Düz dinamo ise kömürler temas etmiyor yada bitmek üzere olabilir.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce #650 yazan davuller

vos dostlar aracım yaklaşık bir hafta yattı ve bugun öğrendiğim kaadarı ile üstünde alternatör dinamo var. ve bir hafta hiç birşeyi açık değilken aküyü bitirde sizce bu neden sebeplenir

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce #651 yazan VosVos

Akünüz kaç yıllık?Bir otoelektrikçisinde akünüzü kontrol ettiriniz.Durumunu söyler size.Akünüz sağlam ise akım çeken birşey vardır aracınızda(Teyp,amfi,buzdolabı gibi)

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

5 yıl 11 ay önce #798 yazan atakan77

Alet çantasında bir takım kömür taşımak kaydıyla tercihim düz dinamo :)

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: VosVos

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 5 ay önce #1835 yazan yelkenci35

benim aracımda şarj dinamosunu söktüm izmird 7 nokta gezdim ilk elektrikçi diyot tablosu ağrızalı dedi ikinci elektril ustası sarım gitmiş dedi diğerleri alakasız anlamsız arızalar buldu en son 3. sanayi sitesinde mert dinamo diye bir yer var oraya götürdüm 4 saat bekledim bu arada hergelen işini yaptı ama bizim dinamoya bakan yok yani orda bi arkadaşınız yoksa işinizi sallıyorlar neyse mustafa bey ilglilendi 4 saatin sonunda verdiği cevap bu '' vallahi olmaz bu yaaa'' tamir yapmaya çalışalım dedi :) yarın dinamomu alıcam diyotlarını kendim değiştiricem durumu burdan paylaşırım bunların esnaflığınada yazıklar olsun izmirde yedek parça bulabileceğim bir yer varsa yada bi gerçek eletrik ustası iletirseniz sevinirim teşekkürler.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 5 ay önce #1836 yazan VosVos

1.sanayide vosvoscu mustafa usta var.Yaninda turgay usta var dinamo konusunda yardimci olacaktir.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sistem Kunena Forum