× Motor Şanzıman Mekanik

Benzin otomatiğinden yağ sızıntısı

8 yıl 6 gün önce #2197 Yazan: Mrtshn201
Benzin otomatiğinden yağ sızıntısı, Mrtshn201 tarafından oluşturuldu
Merhaba. 1974 1303S sahibiyim. 3 bine arabayı alırım, 2 bin masraf eder binerim deyip cahilce vosvos sevdasına girip, 3 bine alıp 1 senede 10 bin harcayıp hala gönül rahatlığıyla binemeyenlerdenim :) 59 YL 297 plakam. Tekirdağ'ın Saray İlçesi'nde yaşıyorum. Bırakın vosvos ustasını motorunun çalışma düzenini bilp de buji kablolarını dizecek usta olmadığından sırf vosvos için yaptığım garajımda herşeyin üstesinden kendim gelmeye çalışıyorum. Son zamanlardaki sıkıntım benzin otomatiğinin yağ sızdırması. Sıfır benzin otomatiği aldım, altındaki plastiği değiştirdim, yağı değiştirdim ama olmadı. Bunları yapınca damlatma kısmen azaldı ama hala devir yükseldiğinde sızdırıyor. Geçen gün bişey keşfettim. Hava filtresini devre dışı bıraktığımda damlatmayı kesiyor. Halbuki filtrem yeni. Bir moto ustasına danıştım. Motor boğuluyor, yağı yukarı pompalıyor gibi içimi cız ettiren bir şey söyledi. Ustaya göre yataklardanmış. Böyle bir problemle karşılaşıp çözebilen var mı?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

8 yıl 6 gün önce #2199 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Benzin otomatiğinden yağ sızıntısı konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Aramıza hoşgediniz :)
Sızdırmayı aralardan yapıyor ise, komple sökün.İçeriye parça kaçırmamaya özen gösterin.Contasını koymadan önce bloğa çok ince bir şekilde sıvı conta sürün.Contayı koyun tekrar contanın üstüne ince bir şekilde sıvı conta sürün.Plastiği oturtup plastiğin üstüne çok ince sıvı conta, contayı oturtun,tekrar sıvı conta sürün.Kurumasını beklemeden benzin otomatiğini takın.13lükleri sıkıp 1-2 dakika sonra tekrar biraz daha sıkın.Biraz bekledikten sonra motoru çalıştırıp kontrol yapabilirsiniz.Kağıt contalar yeterli olmayabiliyor.
Hava filtresini iptal etmenize gerek yok.Yağ koyma yerinde olan boruyu kontrol edin, tıkalı olmasın.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Mrtshn201

8 yıl 6 gün önce #2200 Yazan: Mrtshn201
Mrtshn201 tarafından Benzin otomatiğinden yağ sızıntısı konusunda yanıtlandı
Bloklarla ilgili ya da boğulma gibi bir durumda böyle bir şey yapmaz yani. Sıkıntı otomatiğin oradan sızıntı olması....

8 yıl 6 gün önce - 8 yıl 6 gün önce #2201 Yazan: VosVos
Açıkcası yağ koyma yerinden bir havalandırma ile yağ buharının içeriden tekrar hava filtresi ile yanma odasına gönderen bir sistem var,bu tıkanır ise yağda su oluşur ve köpürme dediğimiz olay meydana gelir.Aynı zamanda bu buhar motor bloğu içinde basınca sebep olur ve motorun çalışmasını etkiler,güç kaybına yol açar.
Onun dışında 74 yılına kadar yağın fazlasını atmak için gene yağ doldurma yerinin oradan aşağıya doğru giden ucu açık bir metal boru bulunmakta.75 de bu boru iptal ediliyor.
Fazla yağ koymanız durumunda tabi ki bir yerlerden bu yağ atılacaktır.Ancak boğulma dediği nedir pek çıkartamadım.Bizim motorlarımız boxer tarzı yani yatık motor olmasından dolayı yağ çok fazla blok içinde çalkalanıyor, bu da çoğu yerinden kaçırmasına sebep oluyor.Benzin pompası da bunlardan biri.Pompa bir dişli vasıtası ile çalıştığı için dişliye gelen yağ devir hızlandıkça pompaya doğru hareket ediyor.Genellikle gres konulur siyah plastiğin içine ancak bazı kesimler soğuması(!) bazı kesimler ise gelen yağın geri gitmesi gibi şeyler söylerler.Dediğim gibi contalara bir miktar sıvı conta sürerek deneyin.

8 yıl 6 gün önce #2202 Yazan: Mrtshn201
Fazla yağı atma çubuğu mevcut değil benim vosvosun üzerinde. Açıklaman çok iyi oldu benim için çünkü hava filtresinin motor çekişini etkilediğini bilmiyordum. Zira arabanın çekişi çok düşük. Düz yolda 3'ten 4'e atabilmek için neredeyse 2 km yol gitmem gerekiyor :) Yağ doldurma yerinin yanındaki delikten hava filtresine boru çıkıyor ama filtrenin ön tarafındaki yanyana olan küçük çıkışlarların herhangi bir yere bağlantısı yok. Yani şunu sormak istiyorum: Anladığım kadarıyla yağ doldurma yerinin yanındaki küçük delikten yağ buharı hava filtresine geçiyor değil mi? Peki bu yağ buharını tekrar yanma odasına göndermek için hava filtresini nereye bağlaak gerekiyor. Karbüratöre mi? Cahilliğim için kusura bakma bu arada bunaltmamışımdır seni umarım...

8 yıl 6 gün önce - 8 yıl 6 gün önce #2203 Yazan: Mrtshn201
Doğrusu fotoğraftaki gibi midir?

Ek dosyalar:

8 yıl 6 gün önce - 8 yıl 6 gün önce #2204 Yazan: VosVos
Evet doğru.Hava filtresi ile yağ koyma arasında küçücük bir boru,filtrenin içine giren yağ buharı karbüratörden yanma odasına gidip yanıyor.Blok içinde yağ buharı tahliye edilmiş oluyor.Bu arada bu sizin motorun resmi mi? Öyle ise acilen benzin filtresini oradan kaldırın, zamanla ısıdan eriyip delinip yangına sebebiyet verir.Benzin filtresinin doğru yeri ön tarafta benzin deposunun hemen altından çıkan boruya takılmalıdır.

8 yıl 6 gün önce #2205 Yazan: Mrtshn201
Yok benim motor değil bu...Anladım. Muhtemelen benim filtrenin ön tarafındaki küçük hava delikleri tıkalı. O yüzden filtreyi iptal edince yağ damlatma kesiliyor. Peki Bu fotoğrafta karbüratörden distribitöre giden ince borunun işlevi nedir. Gerekli midir? Bende takılı değil de...

8 yıl 5 gün önce #2206 Yazan: VosVos
Filtrenin önünde ki deliklerden kastınız nedir? iki tane boru olan delik mi yanyana.Bir tanesi filtrenin önüne doğru gider sıcak hava ve termostatla ilgili diğeri ise manifolda gider vakum miktarına göre filtreyi ayarlar.Resimde gözüken A kısmındakileri diyorsanız çok önemli değil ancak genede takabilirsiniz yerlerine ayarları değiştiren etkenlerdir :)

Ek dosyalar:

8 yıl 5 gün önce #2207 Yazan: Mrtshn201
Tablo için teşekkürler...Evet A'yı sormuştum. Ne çekişten de yakıttan memnun değilim. Elden geçmeyen tek kısım hava filtresi oldu. Son çare onunla uğraşıyorum :) Manifolta gider dediğiniz boru tam olarak nereye oturuyor. Yerini tam olarak anlayamadım...

Geliştiren: Kunena forum