× Motor Şanzıman Mekanik

sürtme sesi geliyoo yardımm :))

11 yıl 2 hafta önce #499 Yazan: Çtnbrky
sürtme sesi geliyoo yardımm :)), Çtnbrky tarafından oluşturuldu
merhabalar arkadaslar benim tospa da bi sıkıntı var sanırım. Arabayı calıstırdıgımda bıyerden sürtme sesı gelıyor debrıyaja bastıgımda ses kesılıyo bıraktıgımda yıne o ses devam edıyo.Bir de araba isindiginda ses ortadan kalkiyo bunun sebebi ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim :D

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

11 yıl 2 hafta önce #500 Yazan: VosVos
VosVos tarafından sürtme sesi geliyoo yardımm :)) konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Aramıza hoşgeldiniz.Sizi tanıyabilme şansımız var ise daha iyi bir şekilde yardımcı olabilir :)

Öncelikle baskı balata ile ilgili bir sıkıntı olabilir.Salmıyor olabilir baskı bıraksanız bile.Vites geçişleriniz nasıl? Kavrama noktası nasıl? Isındığında balata da ısındığı için ses azalabilir.Bir diğer nokta şanzuman olabilir.İçindeki yağ azalmış olabilir yol yaptıkça yağ dişlilere daha çok ulaşarak sesi azaltıyor olabilir.En güzeli ustanın bu sesi dinleyerek karar vermesidir.Böyle kullanmanız şimdi sorun yaratmasa da masrafı arttırabilir.

11 yıl 2 hafta önce #501 Yazan: Çtnbrky
Çtnbrky tarafından sürtme sesi geliyoo yardımm :)) konusunda yanıtlandı
aslinda vites gecislerinde ve kavrama noktasinda da bi problem yok araci yeni aldim aldigimda boyle bi ses yoktu motor indirttim bakim amacli usta ne yaptiysa ses gelmeye basladi :S sanirim iyi bi woswos ustasi lazim bana :)

11 yıl 2 hafta önce #502 Yazan: VosVos
Debriyaja bastığınızda ses kesiliyor ise sorunu başka yerde aramak yanlış olur.Debriyaja bastığınızda şanzuman motordan ayrılır.Yani Motordan bir ses gelmiyor demek.Ne zaman bırakırsanız kavrama başlar ve şanzumana hareket iletilir boşta olsa bile.Bakacağınız nokta şanzuman yada debriyaj baskı balata ile ilgilidir.Motor indiğinde volant baskı balata çıkarttı ise usta;Vidalarını sıkamamış olabilir.Eğer bir gevşeklik var ise yol yaptıkça daha çok artacak ve bir noktada yolda kalmanıza yol açacaktır.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Çtnbrky

10 yıl 4 ay önce #1095 Yazan: özgün
özgün tarafından sürtme sesi geliyoo yardımm :)) konusunda yanıtlandı
Merhabalar,
Ben de kısa süre önce bi vos aldım aynı sorun bende de var ancak debriyaja bastığımda kesmiyor.usta arkada sarj dinamosuna baglı pervane var o surtuyor motor inmeli dedi.baska bir usta da motorun inmesine gerek yok dedi celiskiye dustum.
1) bu bana kısa vadede sorun yaratir mi?
2) sizce neden olabilir?
3) ankarada vosvosun kalbinden anlayan kazikci olmayan bi usta öneriniz var mi?
Simdiden tesekkurler

10 yıl 4 ay önce #1097 Yazan: VosVos
Fan kayışını çıkartıp sesin fandan geldiğine emin olmalısınız.Çıkartıp motoru çalıştırın ses kesilir ise şarj dinamosunun rulmanından yada fan çatlaktır.Davlumbaz motor inmeden de sökülebiliyor ancak hem uğraştırıyor hemde yağ radyatörünün çatlama riski olabilir.Garantisini alıp hangi usta uygun fiyat veriyorsa yaptırabilirsiniz :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: özgün

10 yıl 4 ay önce #1098 Yazan: özgün
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Peki fan kayısını nasıl cıkartabilirim pek bilgim yok acıkcası.o önde görünen kayışsa usta onu söküp dinledi vardı ses.

10 yıl 4 ay önce #1099 Yazan: VosVos
Kayışı söküp dinleyip ses devam ediyor ise;
Fandan ve sarjdan gelen bir ses değil.Motorun içinden olabilir :(

10 yıl 4 ay önce #1100 Yazan: özgün
Usta da bu sürtüyor uzun süre gidersen araba hararet yapar motoru yersin dedi yani fandan olmalı bi de araba giderken bi şey yok ancak boşta beklemede kırt kırt kırt ediyor

10 yıl 4 ay önce #1101 Yazan: VosVos
"o önde görünen kayışsa usta onu söküp dinledi vardı ses." demişsiniz.Eğer kayışı söktüğünde ses devam ediyor ise fan ve sarj dinamosu ile alakalı olmadığını anlarız...Ses kesiliyor ise fan çatlaktır yada sarj dinamosunun rulmanı bozuktur.Hararet yapacak bir durum olmaması gerekir zir fan dönüyor sadece ses yapar.Ortası çatlıyor genelde sıfırı var alıp takabilirsiniz...Rulman ise bulunmakta

Geliştiren: Kunena forum