×
Vosvos Forum

Vosvoslar hakkında bilgi paylaşımı yapabileceğimiz vosvos forumu.

× Motor Şanzıman Mekanik

Çekiş ve LPG sorunu

4 yıl 8 ay önce #1769 yazan farukensari

Merhaba,
Ben Ömer Faruk Ensari. Amasya Üniversitesinde çalışıyorum ama Tokat'ta yaşıyorum. Benim aracım 74 model 1303s. Ustama götürdüğümde 1600 motor dedi. Çekiş sorunuyla gittim. Motor indi. Baskı balata siparişi ettim gelen baskı balata volanta uymadı bu kez 1300 motorun baskı balatasıyla değiştirdim. Baskı balata değişti ama çekişte herhangi bir değişme olmadı. Vosvosum tüplü aynı zamanda. Benzinde de tüpte de hem hızlanması hemde çekişi çok düşük. En küçük bir yokuşta araba tükeniyor neredeyse ikinci vites sonra da birinci vitese düşecek kadar güç kaybı oluyor. Gaza bastığımda araba bir noktaya kadar bağırıyor sonra ise gaz almıyor hatta tam gaz yapınca bağırmayı da kesiyor biraz da yavaşlıyor. Benzin performansı tüp performansına göre biraz daha iyi denebilir. Araba için iyi bir masraf yaptım ama buradaki sanayi esnafından sıkıldım gerçekten. Çünkü bu kadar masraf yapmama rağmen arabadan bir randıman alamadım. En son gittiğimde piston gömlek segman değişecek 3500 lira ya kadar tutabilir diyince usta, kafayı kırma noktasına geldim. Amasyadayım arabayı ankaraya götürebilirm. Bu konuda sizden tavsiye istiyorum. Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 8 ay önce #1770 yazan VosVos

Merhaba Ömer Faruk Bey,aramıza hoşgeldiniz...
Öncelikle baskı balatanız çıkma mı aldınız? Bağırıp gitmiyor ise baskı balatanın kaçırdığı anlamına gelir.Vosvoslarda baskı balata yağlanması oluyor keçelerde ki kaçaklardan dolayı.Belki bu sebeple yeni taktığınız baskı balata da kaçırıyor olabilir.
Yağ yakma durumu nedir? Piston gömlek değişme durumu varsa tabi ki çekişi düşük olacaktır.Yaptığınız bakımlar(buji,platin,meksefe,bobin gibi şeyler) nedir?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 8 ay önce #1776 yazan farukensari

Merhabalar.
Baskı balata set halinde (sachs) ve keçe sıfır değiştirildi. Yağ yakma yok. Piston gömlek için bir şey diyemem. Sadece motor kompresyon değeri için ustam normal demişti. Ateşleme sisteminde ise kısa süre önce elektronik ateşlemeye geçtim. Geçerken bujiler, buji kablosu, distribütör ve bobin değişti.
Tüp beynini kontrol ettim. Yaklaşık 30 km yol yaptıktan sonra dokunduğumda tüp beyni ılıktı. Şimdi havalar soğudu artık hiç gitmiyor. Önceleri 140 la giden araba şimdi 90 a ulaşmıyor.
Herhangi bir yağ sızıntısı da gözlemlemedim. En büyük sıkıntım bu işi çözebilecek bir ustanın olmaması sanırım.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 8 ay önce #1780 yazan VosVos

Eski sistem ateşlemeniz duruyor ise,eski sisteme geçip bir denermisiniz? Avans vakumu problemi olabilceğini düşünmekteyim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 7 ay önce #1798 yazan farukensari

Eski sistem takılıyken aynı sorun vardı. Ateşlemeyi değiştireyim sorun belki biraz düzelir dedim ancak değişen birşey olmadı.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 7 ay önce #1807 yazan VosVos

Anladım o zaman ateşleme ile ilgili değil.Açıkcası buradan daha fazla yardımcı olamıyorum ancak piston gömlek sorunu ağır basmakta :(

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 7 ay önce #1813 yazan farukensari

Ne kadara mal olur ve nerede bulabilirim. Motor kodu AD ile başlıyor.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

4 yıl 7 ay önce #1816 yazan VosVos

Vosvos parçacılarında mevcut ortalama 800 civarı,ancak sadece piston gömlek ile bitmiyor tüm yatakları ve kol burçlarını yenilemenizde gerekmekte.Yağ pompasını da yenileyebilirsiniz...Ortalama işçilikle 2000 2500 civarına gelir.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sistem Kunena Forum