×
Vosvos Forum

Vosvoslar hakkında bilgi paylaşımı yapabileceğimiz vosvos forumu.

× Motor Şanzıman Mekanik

uzun yol

6 yıl 1 ay önce #701 yazan mustafa1968

Memlekete gideceğim;

Uzun yola gitmeden önce

ve

yolda seyir halindeyken

yapmam gerekenler hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce #702 yazan aqustic

Size tavsiyem
90km hızı geçmeyin.Hem kendin güvenliginiz hem de arabanın sağlıgı için
Yedek platin,gaz teli,debriyaj teli taşıyın
Aracı 150 km de bi dinlendirin.Dinlendirme esnasında 1-2 dakika araç rölantide çalışmalı.Sonrasında stop edip 3-4 dakika bekleyin
Ben bu şekilde 540 km uzaklıktaki memlekete 2 kez git gel yaptım." Gitme o araban yolda kalır"diyenlere kapak yaptım.Yolda sadece gaz teli koptu.Onu da hallettim.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: VosVos

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce - 6 yıl 1 ay önce #707 yazan emu88

Ben de Haziranda antalya'dan Ankara'ya gideceğim. Yedek yağ ve hidrolik yağı, gaz ve debriyaj telleri, benzin hortumu ve platin götüreceğim. Hem de kocaman bir alet çantası ve pis giysiler. Ben de 80/90ı geçmemeye çalışacağım bir de benim motorum yeni rektife edildiği için ve sadece 600km yaptığı için çok hafif süreceğim. Senin motorun nasıl bir durumda bilmiyorum ama her zaman yedek parça ve aletler bulunsun arabanda.

Belki son anda kamyona koyup öyle giderim ama :P

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce #708 yazan VosVos

İlla ki gaz veya benzin alacaksınızdır.Oradaki dinlenmeler yetiyor(wc,benzin derken 10dk yaklaşık) o yüzden ekstra durmanıza gerek yok.Hatta hiç durmasanız da sıkıntısız bir motor herhangi bir problem çıkarmaz :)

Şimdiden iyi yolculuklar.Bu arada size sitemizden gelen epostalar spam klasörüne düşmekte mynet'ten kaynaklanan sorundan bilginiz olsun :)

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mustafa1968

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 ay önce #711 yazan emu88

Hmm evet ilk Vosvosları zaten uzun devamlı yol için yapılmıştı Alman otobanlarda. Motorun ayarları iyi yapıldıysa ve bakımlıysa sorunsuz gitmesi lazım.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mustafa1968

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 hafta önce #713 yazan mustafa1968

Slm;

Aynen söylediğiniz gibi ihtiyaç gidermek için ve yakıt için durduk ekstra bir mola olmadı. beklentimin üzerinde geldim. 85/90 km/h ile yol aldım.

Yağ değişimini dün yaptım. Aksaray'daki parçacıyı aradım conta ve cıvata için var ama çok önemli değil dedi, bende çok vaktim olmadığı için kartel contası ve cıvatayı daha sonraya erteledim, ortadaki tahliyeden yaptık yağ boşaltımını, 15w40 yağ koyduk.

Normalde yağ eksiltmiyordu eksiltme var. Aracı beklettiğim yerde yağ olmuyordu şimdi var, altına bakınca kartel somunlarının üzerinde yağ damlacıkları görünüyor.

Sanırım conta ve somun yenilemesi yapmalıyım.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 hafta önce #715 yazan aqustic

Mustafa bey.
UStaların önerdigi yağ 20w 50 değil midir?Ben 20w 50 koydum.


Bir ilave daha ekleyim uzun yolla ilgili.
Uzun yıllar vosvos kullanan bir arkadaşım uzun yolda dinlendirme esnasında araçla durduktan sonra hemen stop edilirse silindir kapagının çatlayacagını bu nedenle 2-3 dakika rölantide çalıştıktan sonra 3-4 dakika dinlendirmemi önerdi.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mustafa1968

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 hafta önce - 6 yıl 4 hafta önce #716 yazan İRİ

Yağ konusunda forumda detaylı bir başlık vardı. Oradan merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.
Uzun yol konusuna gelirsek, yola çıkmadan önce süpap, avans, yakıt ayarı, kayış, yağ seviyesi ve lastik havası gibi basit ama önemli ayarları yaptırdıktan sonra aslında yola çıkmaya hazır sayılırız. Yanımızda bulunması gerekenlere gelirsek; ingiliz anahtarı, musluk anahtarı veya dört kollu bijon anahtarı, ayarlı pense, pense, düz, yıldız tornavida, buji, yedek fren hidroliği ve motor yağı, yedek V kayış, far ampulü, taş sigorta, platin, yedek cep telefonu, yolun uzunluğuna göre battaniye, su, bozulmayacak türden yiyecek. Yedek gaz ve debriyaj telinin de bulunması tavsiye edilir. Değiştirilmeleri biraz meşakkatli olsa da en azından yakınlarda herhangi bir usta bulduğumuzda hayat kurtaracaktır.
Bir de vosvoslarımıza ampermetre veya voltmetre, yağ hararet ve basınç göstergeleri takabilirsek tansiyonunu ve nabzını sürekli gözlemleyebiliriz. Doğruluğu ve ömrü tartışılır ama ucuz yollusundan:

www.hepsiburada.com/liste/btcar-ya287-g2...6fh_refview%3dlister

www.hepsiburada.com/liste/carub-yag-gost...6fh_refview%3dlister

Seyir halinde 80-90km/s aralığından fazla şaşmazsak hem araçlarımızı amacına uygun şekilde kullanır geçtiğimiz yerlerden zevk alabiliriz hem de yakıt konusunda tasarruf etmiş oluruz. Şimdiden herkese dertsiz tasasız kilometreler...

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: VosVos, mustafa1968

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 4 hafta önce #718 yazan VosVos

Damlaya damlaya ciddi yağ eksiltmeleri oluyor :) En kısa zamanda kartel contanızı ve somunlarınızı lastikli somunla veye kapalı somunlar var onlarla değişitiriniz.

20w50 nin tercih edilmesinin en büyük sebebi kalın olup yağ basıncını yüksek tutması değildir.En büyük sebebi ucuz olmasıdır....

Yağ konusunu inceleyip aklınıza takılanları sorabilirsiniz ancak kural şu; ince yağ daha iyi yağlar.Ancak en iyi yağ hem ince hem yağlama basıncı yüksek olan yağdır...

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mustafa1968

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

6 yıl 1 hafta önce #746 yazan emu88

Ben Pazar ya da Pazartesi günü Antalya'dan Ankara'ya gideceğim vosvosumla. Anadolunun ortasında arıza yapıp kalmamam için TurAssist aradım bilgi almak için. Yıllık bir üyelik ücreti ödedikten sonra, eğer gerekirse çekme araç ya da yol kenarı tamir isteyebilirim diye düşünmüştüm ama TurAssisti arayınca 'üyelik servisimiz yok' dediler, 'tüm illerde çekme aracımız var, yol kenarında kalırsanız merkezi numara (0212 315 01 42) arayıp ve yerinizi söyleyip size en yakın çekme servis için ücreti KM'ye göre hesaplanıp size söylenir' dedi.

Çok pahalı olabilir ama bilmiyorum ortalama ne kadar, bilen var mı?

Keşke yıllık üyelik seçenek olsaydı.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sistem Kunena Forum