× Modifiye

1300 motoru 1600e...

10 yıl 4 ay önce #1117 Yazan: özgün
1300 motoru 1600e..., özgün tarafından oluşturuldu
Herkese merhabalar
Arkadaslar kisaca anlatiyim.Aracin 1303 1300 motor.Elimde 1.6 bus motoru var.ondaki parcalarla aracimi 1.6 yapmak istiyorum.tam olarak napmaliyim anlanlatirsaniz cok sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 4 ay önce - 10 yıl 4 ay önce #1118 Yazan: VosVos
VosVos tarafından 1300 motoru 1600e... konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Ben yerinizde olsam 1.6 motoru satarım... 1.3 motoru 1.6 yapmak için;
1.6 piston gömlek
1.6 silindir kapakları (1.3 kapaklar tornacıda işlem görüp 1.6 olabiliyor ancak orj gibi olmuyor.Egzoz ve emme sibopları küçük kalır)
1.6 emme manifoldu (1.3 emme manifolduda olur ancak orj gibi olmaz)
1.6 karbüratör 34pict (1.3 karbüratör 31pict de olur ancak orj gibi olmaz)
1.6 baskı balata (1.3 baskı balatada olur ancak orj gibi olmaz)
1.6 şanzıman (1.3 şanzımanda olur ancak orj gibi olmaz)

Bu kadar.Ortalama hesap edersek,
Piston gömlek sıfır ₺600
Kapaklar çıkma 2 adet ₺300
manifolt sıfır ₺150
karbüratör çıkma ₺100
Baskı Balata sıfır ₺250
Şanzıman çıkma ₺300
Ortalama toplam ₺1700
Ya da manifoldu ve karbüratörü 1.6 dakini alıp sizde ki 1.3 leri takıp satabilirsiniz? :)

Sıfır piston gömlek şiddetle öneririm.Minibüsten çıkacak 1.6 piston gömlek ne durumda bilemezsiniz.Usta segman atıp kullanabileceğinizi söyler ancak bir sıfır gibi olmaz...Tabi çok iyi de çıkabilir :) Söküp bir kapakçıda içi ölçülüp değerlendirilmesi yapılır.Bunun yerine komple satmak daha mantıklı geldi ;)

10 yıl 4 ay önce - 10 yıl 4 ay önce #1120 Yazan: özgün
özgün tarafından 1300 motoru 1600e... konusunda yanıtlandı
Bendeki motor 0 zatenyani size soyle soyleyim fabrikadan ciktigi gibi duruyor ama arac bayadir yatiyor.Sadece karburatoru ve manifoldu taksam motorun gucu nasil olur veya uyumlu olur mu cunku hem aracimdaki karburatorun bakimlari geldi hem de guc istiyorum biraz daha,bu arada aracim 1.3 ama motoru cok iyi vosvosla yapilmaz ama bildiginiz 0 felan ciziyor bana bi yol gosterin lutfen bu isi hallediyim :)

10 yıl 4 ay önce #1121 Yazan: özgün
Bir de aracim 3. Viteste 95 yapti 4 e atiyorum baya gidiyor 5 istiyor buna napariz.

10 yıl 4 ay önce #1124 Yazan: VosVos

özgün Yazan:: Bendeki motor 0 zatenyani size soyle soyleyim fabrikadan ciktigi gibi duruyor ama arac bayadir yatiyor.Sadece karburatoru ve manifoldu taksam motorun gucu nasil olur veya uyumlu olur mu cunku hem aracimdaki karburatorun bakimlari geldi hem de guc istiyorum biraz daha,bu arada aracim 1.3 ama motoru cok iyi vosvosla yapilmaz ama bildiginiz 0 felan ciziyor bana bi yol gosterin lutfen bu isi hallediyim :)

Hangi motor 0? 1300 olan mı...0 derken hiç açılmamışmı yoksa yeni mi yapıldı? Yeni yapıldı ise 1.6 yapmanıza hiç gerek yok aralarında sadece 6bg fark var 1.6 ve 1.3 arasında.Sağlıklı bir 1.3 sağlıksız 1.6 motoru çok rahat geçebilir hız konusunda.Sadece karbüratör ve manifoldu değiştirmek pek işinize yarayacağını düşünmüyorum.Performans 1 artarsa yakıt 3 artar :)

5 istese de maalesef 4 ile yetinmek zorunda :p 5 ileri şanzımanlar yurt dışında var ancak yurt dışında bile çok kullanılan bir model değil...
Porsche 5 ileri şanzımanı vosvoslara uygulayabilirsiniz biraz işlem ile tabi bulmak çok zor...
www.aircooled.net/vw-transmission-porsche-5-speed-conversion/

Sıfır olarak satılanda var ancak yurt dışı gene bize uygun değil :)

10 yıl 4 ay önce #1125 Yazan: özgün
1.6 motor sıfır .O zaman ben hic ugrasmayım onla ben boylece biniyim en guzeli ,bugun icini soktum komple izalasyon icin.Yalniz arabam cok sesli calisiyor disariya cok ses veriyor yani bu nedendir ki benim arabaya bi seyler yapmis benden onceki sahibi ama napmis bilmiyorum :)

10 yıl 4 ay önce #1132 Yazan: VosVos
Egzoz kazanı delik olabilir,egzoz uçları tam oturmuyor olabilir.Motordan ses geliyorsa o başka ancak egzozcuya götürüp kontrol ettirin patlak ise sesli çalışır :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: özgün

Geliştiren: Kunena forum