× Elektrik Sistemi

sigorta kutusundan gelen duman

9 yıl 9 ay önce #1628 Yazan: thebeatles
sigorta kutusundan gelen duman, thebeatles tarafından oluşturuldu
Merhaba.74 model 1303s model sahibiyim. 2 gün önce elektirikçiye gittim şarj ışığım yanıyordu bazen, bir de sol geri vites lambam yanmıyordu onu değiştirttim.şarj dinamosuna giren ana kablo ve bağlandığı yer paslıydı usta temizleyip yeni soketle bağladı,sorun düzeldi.
Daha sonra geri vites lambasını değiştirdik ancak çıkan lamba patlak değildi,birşeyler yapıp bağladılar yeniden.yola çıktım,1-2 saat kadar dolandıktan sonra yanık kokusu farkettim.daha sonra baktım sigorta kutusundan dumanlar geliyor.hemen sağa çekip stop ettim.yanlış hatırlamıyorsam 3.sigorta,eriyip duman çıkarıyordu.farlar devre dışı kalmıştı.
ilk sorum şu: sigorta bu şekilde mi atar,yani yanarak ve duman çıkararak?
Elektrikçiye tekrar gittim asıl usta yoktu oğlu yeni sigorta taktı farlar yandı sorun düzeldi,niye oldu dediğimde de 'sigorta eskimiştir ondan' dedi.pek tatmin edici gelmedi açıkcası.
Sizce sigorta eskimesinden kaynaklı bişey olabilir mi? yoksa tekrarlaması muhtemel bir durum mu söz konusu kısa devre vs gibi ne yapmalıyım? teşekkürler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

9 yıl 9 ay önce #1631 Yazan: VosVos
VosVos tarafından sigorta kutusundan gelen duman konusunda yanıtlandı
Merhaba,
3.sigorta attı ise sol kısa farda bir problem olduğunu gösterir.Sol farı bir kontrol edin arada şase yapıyor olabilir...
Far ampülleri kaç watt?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena forum