× Tip 1 - Vosvos

Birkaç sorum olacak.

10 yıl 5 ay önce #986 Yazan: Bedevixus
Birkaç sorum olacak., Bedevixus tarafından oluşturuldu
Merhabalar. Sonunda bir ay önce çipetpetimi aldım, lpgli kullanıyorum pek lezzetli maşallah. :) Sorularıma başlayayım müsadenizle...

1. sorum: Aracım model olarak 1975 model 1976 trafiğe çıkışlı fakat araçta kramer direksiyon yok, arkası tombiş değil ve ön hava delikleri düz değil yani aracım tipik bir 74 aslında. Motor kodu AR diye başlıyor fakat bu aracın geçmişi ile ilgili düşüncelerim var. Araba 75 ama nasıl 75 bu ve bildiğim 75ler böyle değil ki? Bizim bi arkadaşta brezilya 75 var arkası tombiş kramerli falan vs. Aracım aşırı temiz ve hatları çok düzgün ustaların taktirini kazandı orjinal bir araç belli herşeyinden fakat aklıma gelen acaba aracım artan parçalardan yapılan son üretim alman vosvoslardan mı? Nasıl anlayabiliriz?

Birdiğer 2. sorum şu. Aracımda çakmaklık yok ve saati (devir saati değil soldaki normal küçük saatten bahsediyorum) vdo saat değil. Çalışıyor ama bozuk olmasından dolayı sürekli geri kalıyor :) Nereden vdo saat bulabilirim ve aracıma çakmaklığı nasıl taktırabilirim? Sadece telefon şarj etmek için kullanacağım randıman alabilirmiyim?

3. sorum şu: Arabamın kalorifer kazanı delik tamiri olmaz mı? sıfırını alacam ama beş kuruş param kalmadı :D Çıkmadan falan randıman alabilirmiyim yoksa almaya değmez mi dersiniz? Bir de vebasto düşünüyorum, kaloriferi mi yaptırayım yoksa vebasto mu taktırayım diye ikilemde kaldım. Siz ne dersiniz?

Offf çok soru sordum ama daha bitmedi. :D

4. sorum: Geçen gün aracımla uzun yolda seyir halindeyken (yaklaşık hızım 70-80 civarıyken) kulakları sağır edici şekilde (abartmıyorum) pat diye bir ses geldi. Epey korkuttu arkama baktım duman vs yoktu elektrik ve yağ müşirim yanmadı koku duman vs yoktu. İvedi şekilde kaputu açtım motor tıkır tıkır çalışıyordu hiçbir anormallik göremedim. Sonra aracımı sürdüm şu an hala sorun yok. Bi de ilk başlarda 2 kere aracı çalıştırmaya çalışırken pat diye aynı sesi duymuştum. Neden yapabilir? Kalbüratörü yeni bakımdan geçirttim, egzosum heralde delikmiş usta dedi bulamadım neden olduğunu. Egzos delik olur da böyle durduk yere pat diye ses çıkarır mı yahu?

5. sorum:

Geçen gün paspası kaldırdım altında ufak ufak küflenmeler başlamış. Taban ziftli ve sacı değişmiş fakat yine de korkuyorum. Bana yakın vadede sorun yaratır mı?

Son sorum: (nihayet diyorsunuzdur :D )

Aracımın sağ ön takımdan ses geliyor tıkır tıkır, z kolum bozuk sanırım bi de amortisörüm patlak galiba. Bana kısa vadede sorun yaratır mı? (kısa vade diyorum çünkü en erken kendimi aralık - ocağa kadar maddi olarak toplayamayacağım) Sağ arka volandan ses geliyor o sorun yaratır mı? Bir de ustamın sevdiği fakat benim rahatsız olduğum arkadaki fan sesi var. Sanırım millet bu ıslık gibi fan sesini alabilmek için cebelleşiyormuş. Sadece 1600lerde bu ses varmış benim aracım 1300. Neden böyle ses çıkıyor bilgisi olan var mı?

Okursanız bile teşekkürler... :)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

10 yıl 5 ay önce #990 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Birkaç sorum olacak. konusunda yanıtlandı
Hayırlısı olsun çipetpet.Şak şak şak ses çıkarıyorsa normal öncelikle :D

1.Aracınızın şasi numarasının ilk üç harfini verebilir misiniz? AR motor kodu 73 Yılının Ağustos ayında yani 74 modellerde başlıyor.Şasi numarasından aracınız kaç model çıkartabiliriz.Kramayer olması gerekiyor çünkü şasede bir kaç değişiklik yapmışlar bu kutuyu takmak için söküp 74 kutusu neden takmışlar ilginç bir durum.Ancak tabi ki yıllar içinde kupa bile değişmiş olabilir :) Mesela ben sunrooflu bir kupa bulursam kupasını değiştirebilirim :)

2.VDO saat çıkmacılardan bulabilirsiniz.Ancak bunlarda da geri kalma sorunu oluyor.Hoş duruyorsa hiç para harcamayın zira \"bi saat bu kadar eder mi?\" dersiniz sorduğunuzda :) Çakmaklık konusunda aksesuarcılarda ucuz yollu ışıklı çakmaklıklar var.Arkası kısa olanlar var işinizi görecektir.Şarj olayı ise gayet yeterli...

3.Kazanın delik olduğunu nereden tespit ettiniz?Dış koruma sacı delik ise kaynak olur.Ancak içerisinden geçen egzoz borusu delik ise maalesef değiştirmeniz gerekir zira peteklerin altından geçmektedir.Koku geliyor diye delik dediler ise yağ kokusuna benzer bir koku geliyorsa motor yağ yakıyor olabilir oradan geliyordur,yada yağ kaçakları egzoz tarafından yakılıyor koku buradan geliyordur...
Vebato olabilir ancak ucuz bir sistem değil.Konya üretimi var araştırmanızda fayda var.Ancak çok soğuk bir iklimde yaşamıyorsanız gerek yok

4.70-80 ile giderken ayağınızı gazdan çektiniz mi?Yokuş aşağımıydı? Egzoz patlakları böyle ses çıkarmaya sebep verebilir,ancak araç kompresöre girdi ise,yani ayağınızı gazdan çektiğinizde sıkıştırma yapmaya başladı ise motor egzoz patlatabilir ki kazan delik olmasada uçlarında bile şak şak şak :p diye ses duyabilirsiniz.LPG li araçlarda daha sık bu problem olmakta motor bakımlarınızı(sübap,platin,buji,bobin) yaptırdıktan sonra LPG ayarı yapılmalı.Çalıştırdığınız sırada patlatma yapıyor ise avans,lpg ve sübap ayarlarını kontrol etmelisiniz.LPG çok açık ise gaz karbüratör ve filtrede birikiyor.Marşı çevirdiğinizde ateşlemenin etkisi ile karbüratörün oradaki lpg patlıyor.Filtreyi yerinden sökebilir.Yolda giderken olan patlamada bu olabilir...

5.Vosvoslar çürür :) Buna engel olmak için zift pütür su geçirme membran gibi şeyler uygularız ancak maalesef çürür.Bunun sebebide aslında düzgün boyanmamış alt saç ve içeriye giren su.Alt tarafttan pütür attırabilirsiniz.Ancak bazıları pütürün zamanla çatlayıp aralarında su tutacağı için bu uygulamaya karşı.En güzeli temiz saç boyası yeni iken üstüne pütür yada zift attırmak.Zamanla yenilemek...

Sağ önde sabit deve boynu var.Z rot fişeği de deniyor olabilir.Büyük ihtimal bu bozulmuştur.Değiştirmenizde fayda var.Ancak rot başından geliyor ise ses acil olarak değiştirmelisiniz zira kırılıp kopabilir buda yolda bir çukura girdiğinizde yada virajda başınıza gelir ve kazaya sebebiyet verir.En güzeli 2-3 tane alt takımcı dolaşıp alt takımda neler bozuk tespit ettirin ücret almazlar.Daha sonra bu parçaları değiştirirsiniz.Amortisör patlağı size yol tutuşu olumsuz etkiler.Diğer parçalara binen yük ise fazlalaşır.Değiştiriken sıfır alın ve çiftini değiştirin.Volan bir tanedir.Sağ sol yok.Başka birşey olmasın? Fan sesi birkaç 1300 de bende denk geldim.Devir yükseldiğinde vuuu diye oda yükseliyor.Açıkcası söküp bakmanız lazım tam göbeğinden somun ile bağlı bu fanlar.Orada bir çatlak meydana geliyor ve bu ses çıkıyor.Ancak içeriye duyulmuyorsa hiç bulaşmayın zahmetli bir iş :)

Takıldığınız nokta olursa tekrar sorun cevaplayalım.
Kazasız günler
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Bedevixus

10 yıl 5 ay önce #999 Yazan: Bedevixus
Bedevixus tarafından Birkaç sorum olacak. konusunda yanıtlandı
Ohooo baba şakşağı falan da vuruyo sıkıntı yok o konuda, 6lı 7li... :D

1) Şase numaramda harf yok fakat ilk üç numarası 135 Type 1/225A falan yazıyor, bulmada yardımcı olur mu? Araçta kramer yok ve ön takım değişmemiş bu konuda eminiz. Ön takım orjinal ustalarla baktık. :) Kupa değişmiş olamaz çünkü şase numarasının iki tarafında yıldız var ve numaralar orjinalindeki punto ve düzende. Baskı şase numarası yapanlar, bastıkları numaralarında o yıldızı yapmıyorlar/ yapamıyorlar diye biliyorum. Ayrıca arabayı aldığım ihtiyar amcanın, arabayı ilk sahibinden alıp kupayı değiştirip öndeki krameri iptal ettireceğini de hiç zannetmiyorum. :D Adam epey dürüst birisi böyle bişi olsaydı mutlaka haberim olurdu. :)

2) Dün antikacı bi saat ustasına girdim adamı kafaladım, bulabilirsem aynı tip pilli ya da kurmalı bir saat alacağım. Çok pis taktım saat olayına gözüme takılıp duruyor. :D Çakmaklık meselesini iyi düşüneyim çünkü delik delmek gerekebilir ya da orjinal olmayan bir görüntüye sebep olabilir. İkisi de hoşuma gitmez :) Bu arada başka bir yazınızda 74 ve sonrası bazı modellerde çakmaklık olabiliyor demişsiniz benimki 75 modelse olmaması ilginç :)

3) Ustam epey tecrübeli bu konuda. Kendisi bana içeriye lpgli egzos kokusu girdiği için içindeki alümünyum peteklerin delinmiş olabileceğini söyledi. Sağ ileri derecede delik bildiğiniz duman giriyor orayı iptal ettik geçici olarak, sol da azcık delik cam hafif açık şekilde idare etmeye çalışıyorum. Kocaelinde yaşıyorum burası soğuk oldu mu bazen istanbuldan beter oluyor. Kartepenin falan soğuğunu çok yiyoruz. Allahtan 2. aracım var ama ben ona binmek istemiyorum. Çipetpetimle çoooooooooooooooook mutluyum... :)

4) Yahu benim çipetpetim lezzetli olduğu için de şaklamış olabilir :P :D Yol dümdüzdü ayağım hızsabitleyici görevini görüyordu sabit gazda kompresörsüz gidiyordum zaten o ses bana lastik mi patladı acep dedirtti hala büyük bir sır halinde duruyor o olay :) Arabamın subap ayarları(izmirdeki usta becerememiş pek biraz ayarsız geziyorum bu aralar), kalbüratör ayarı gaz ayarı, hava filtresi değişimi, benzin filtresi iptali vs hepsi yaklaşık 1 ay önce yapıldı. Ustam sadece sibop ayarı yapalım getir dedi. Arabanın çalışma sesinde bişi yok.

5) Kısa vadede umarım bişi olmaz. Param olmadığı için bu aralar o işi yaptıramıcam :)

6) motordaki o fan sesi bence de fandaki bir aksaklıktan ötürü kaynaklanıyor. Herneyse zaten kaloriferi yaptırmaya kalkarsam motoru komple indiricez o esnada fanı da açıp bakarız. :) (içeri çok ses geliyor ama vuu değil turbo ıslığı şeklinde bir ses geliyor, ben 1.6 fanı ayrıysa ondan taktırılmış olabilir diye de düşünmüştüm) Yahu sağ arka bilyalar demek istedim işte :)

Aklıma iki soru daha geldi :D

7) Benim aracım bi yüksek devirde çalışıyor bi düşük devirde çalışıyor. Araç lpgli ama ustam otomatik jigle soğukken yapıyordur dedi ama bu devir artması motor sıcakken de oluyor? Gaz pedalında yağsızlıktan ya da pastan ötürü sorun, takılma vs olmuş olabilir mi? Pedal takılmış olabilir deyip gaz pedalını kaldırıp gaz demiriyle irtibatını kestiğimde de yüksek çalışma devam ediyor. Bazen ara gaz atınca ya da durduk yere bir anda normal devrine dönüyor arada bir de pedalların oradan tak diye bir ses geliyor. Benim açımdan gaz pedalı şüpheli, sizce ne olabilir?

8) Vites topuzum vitesteyken bile geziniyor. Arabayı bilmeyenler araç vitesteyken vites kolunu sallayıp boşta zannediyorlar o derece sallanıyor yani. :D Sabit stabil vites topuzları da gördüm, peki benim aracımın bu sorunu nasıl giderilebilir? Topuz vitesteyken sallansın istemiyorum.

Teşekkür ederim... :)

10 yıl 5 ay önce #1002 Yazan: VosVos
:D

Harf olmaz zaten şase numarasında.135 Type 1 Super Beetle 75 model anlamına gelir.1-3-5 den sırayla bunlar anlaşılıyor :) Bu işlerde çok işler dönüyor açıkcası yıllar içinde neler olmuş tahmin etmek zor ancak şasede krameyer yerleri var mı onları kontrol ettirebilirsin.Ancak şase 75 şasesi gözükmekte.
Çakmaklık fabrikasyon isteğe bağlı temin edilebiliyor,bir çok şey öyle zaten.Çakmak yeri orjinalde var.Herhangi bir kesme biçme yapmanıza gerek yok.

Egzoz kazanın petekleri değil içinden geçen boru delinmiştir o zaman.Oda çok zor bir ihtimal ama usta diyorsa boynumuz kıldan ince :)

Ateşlememiş olabilir anlık olarak o zaman.Meksefede takılı kaldı kafam.Değiştirin ucuz birşey zaten rahat edersiniz :)

Fan işide büyük ihtimal çatlak çıkacaktır.Kaynak yapıp takıyorlar ancak tekrar etmesi olası.Yeni 70-80₺ gibi birşeydi.Bilya işi ise fazla ilerlemeden yaptırmanızda fayda var zira bir müddet sonra bilya dağıtıp tekeri kitleyebilir kaza yada yolda kalmaya neden olur.

7.LPG ıstımanız nasıl?Egzoz ısıtma ise uzun yol yaptığınızda kafa aşırı ısınacaktır.LPG kafaları ortalama 90 derecede çalışmak için ayarlanmıştır.Ancak bizim araçlarımızda devamlı ısıtma olduğu için kafa 90 derecedeyken 700 800 devirde çalışırken uzun yol yapıp kafa sıcaklığı 100 derecelere geldiğinde 900 1000 devire yükselir ve normal bir durumdur.Eğer aşırı yükselme var ise ısıtma çubuğunu uzatabilir yada daha kalınını takarsanız 100 dereceye daha geç çıkacaktır.Gaz pedalı sorununu şöyle anlarsınız;Devir yüksek kaldıysa hiç birşeye dokunmadan motor kaputunu açın,karbüratörün gaz telinin girdiği yeri elinizle bastırın.Eğer o telin girdiği yer içeri doğru giriyor ve devir düşüyorsa karbüratör takılıyor olabilir.Bunun için karbüratörden gaz telini söküp denemek lazım yavaş bıraktığınızda takılıyorsa karbüratör ayar istiyordur.Yandaki civataya 2 3 kez tornavidanın arkası ile tıklatın.Düzelme ihtimali yüksektir.Düzelmiyorsa karbüratörcü tornacılar vardır.Onlara vermeniz gerekir.Eğer gaz telinden ise gaz pedalında bir sıkıntı vardır orayı kontrol edin.Yada motor davlumbazında bir metal var.Tel oraya takılıyor olabilir metal yerine tam oturmuşmu kontrol edin.

Vites topuzununda ki boşluk vites borusunda ki plastik bir parçanın zamanla yırtılmasından kaynaklanmakta.Vites Fiberi diye geçer parçacılarda 5-10₺ bir fiyatı vardır.Ancak ustaların bu işten işçilik fiyatları yüksektir zira zaman alan bir işlemdir.Gürhan Bey'in bir paylaşımı var sitemizde belki sizi cesaretlendirir :)

vosvosturkiye.com/forum/Motor-%C5%9Eanz%...i-de%C4%9Fi%C5%9Fimi
Ek dosyalar:

10 yıl 5 ay önce #1004 Yazan: Bedevixus
Yani şimdi benim aracım gerçekten 1975 öyle mi? :) Süperbeetle nedir? :) Benim aracım 1303s değil ki ama düz 1303 diye biliyorum? :) 75 ile 74 arasındaki farkları nelerdir tam olarak? Benim aracım alman mı brezilya mı meksika mı? Çok pis kafaya taktım birazdan kalkıp ustama gideceğim ivedi olarak yeniden kramer direksiyon yeri var mı diye baktırıcam.

Demek arabamda çakmaklık yeri orası. :D Bilin bakalım benim arabamda çakmaklık yerini boş bulup ne koymuşlar? Cam fıskıye suyu sıkma tuşuuuu :D Peki orası çakmaklık yeriyse camsuyu sıkma tuşunun nerede olması gerekir?

Meksefeyi değiştiririz ucuzsa. Birazdan ustaya gidince söylerim :)

Egzos soğutmalı fakat dediğiniz işlemi tam olarak anlamadım nerdeki hangi parça değişmeli? Bence sorun gaz telinde onu da birazdan ustaya gidince deneyeceğim. :)

Usta aman diyim vargeçtim cesaretim kaçtı birden gözüm korktu, topuz sallansın dursun sıkıntı yok :D

10 yıl 5 ay önce #1006 Yazan: VosVos
Evet 75.Şu link cevap verir
vosvosturkiye.com/forum/9-Tip-1---Vosvos...vos-ayr%C4%B1m%C4%B1

1303 ise 1300 motor 1303s ise 1600 motordur.Sizin ki AR kodlu 1300 motor yani 1303.Alman üretimi.
74 ile 75 arasında farklar;
Tamponya alınan ön sinyaller.
Kramayer direksiyon kutusu
Ön bagaj açma kolunun orası 74 den farklı daha keskin hatlar.
Arka apron şişik o bölüme Katalitik konvektör konuluyor.Ancak çoğunda yoktur.
Genel hatlarıyla değişiklikler bunlar.

Cam suyu normalde elektrikli değil pnömatik şekilde yani yedek lastiğin havası ile çalışır.Buda silecek kolunu geriye çektiğinizde aktif olur ancak zamanla elektrikli motor koydukları için düğmesinide göğüste uygun biryere koymuşlar.

Egzoz ısıtma çubuğu egzozun içinde olan parça.Bu ince ise çabuk ısınır ve gazı aşırı ısıtır.Kalın ise geç ısınır ve uzun yol yapsanızda kafa geç ısınır.Öncelikle dediğiniz gibi karbüratör sistemini kontrol edin.

:D

10 yıl 5 ay önce #1009 Yazan: Bedevixus
Şimdi ustamın yanından geliyorum. Ustama sordum ısrarla 74 sonu alman üretim diyor. Ruhsatta 75 yazıyor olabilir fakat araba herşeyiyle 74 diyor. Ben de inceledim

74 ile 75 arasında farklar;
Tamponya alınan ön sinyaller. (Çamurluğun üstünde küçük tip sinyaldi, ben amerikan yanı reflektörlü tiplerle değiştirdim.)
Kramayer direksiyon kutusu (kremayer direksiyon kutusunun izine bile rastlamadık ön takım sonradan devşirme değil ve ön frenler kampana)
Ön bagaj açma kolunun orası 74 den farklı daha keskin hatlar. (standart tipte hiçbir farklılık yok 73-74 lerle aynı)
Arka apron şişik o bölüme Katalitik konvektör konuluyor.Ancak çoğunda yoktur. (arka apron düz katalitik konvektör yok belki zamanla iptal edilmiş olabilir diye düşünsek bile neden o masrafa girilsin ki?)

Bu durumda benim arabam 75mi 74 mü? Kupanın değişmediğinden eminiz çünkü kupa orjinal baskılı taşlama vs yok üstünde. Amerikan olmadığını söylüyorlar ama önler kampana frenli ve düz 1303 yani 1303s değil? Süper modeli (stepne altta yatık) olduğu kesin sadece. Arabam neyin nesidir anlamadım gitti.

10 yıl 5 ay önce #1010 Yazan: VosVos
Net birşey söylemek zor.Ancak 75 model olarak çıkan vosvos kramayer direksiyondur.Hani ilk çıkan 75 bile olsa budur.Ancak yıllar içinde değişiklikler olmuştur.Kupanın değiştiğini zor anlarsınız.Çok da önemli şeyler değil aslında bunlar :) Siz nasıl seviyorsanız öyle binecekseniz modelin pek bir önemi yok :) Fotoğrafları bekliyoruz en kısa zamanda...
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Bedevixus

10 yıl 5 ay önce #1015 Yazan: Bedevixus
Şimdi resimleri atmaya başlayacağım :)
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: VosVos

Geliştiren: Kunena forum